FAQ

1. Jaka jest długość fali UV-C w stosowanych świetlówkach?

Długość fali UV-C w stosowanych świetlówkach wynosi 253,7 nm.

 

2. Czy są dokumenty/badania potwierdzające skuteczność światła UV-C?

Światło UVC pomaga usuwać z otoczenia wirusy, grzyby, pleśnie oraz bakterie, wywołujące choroby. Degraduje kod DNA i RNA znajdujący się w komórkach żywych organizmów. Skuteczność dezynfekcji za pomocą światła UV-C jest powszechnie znana i stosowana od lat. Potwierdza to dokument nr ISBN 978 3 901906 25 1 opublikowany przez The International Commission on Illumination (CIE).

 

3. Czy światło UV-C jest bezpieczne?

Strumień światła UV-C jest szkodliwy dla oczu i skóry człowieka oraz zwierząt. Dlatego przy bezpośrednim naświetlaniu – nie należy znajdować się w zasięgu strumienia świetlnego i opuścić naświetlane pomieszczenie. Należy również zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa zawarte w instrukcji użytkowania lamp do dezynfekcji bezpośredniej. W przypadku lamp przepływowych, do dezynfekcji powietrza, gdzie strumień światła UV-C nie wydostaje się na zewnątrz lampy, można bezpiecznie przebywać w pomieszczeniu, gdzie pracuje lampa. Dotykanie i patrzenie na lampę nie stanowi zagrożenia dla człowieka i zwierząt. Przed rozpoczęciem użytkowania lampy należy jednak również zapoznać się z jej instrukcją obsługi.

 

4. Czy można przebywać w pomieszczeniu gdzie trwa dezynfekcja?

Przy dezynfekcji bezpośredniej - naświetlaniu powierzchni, gdy lampa emituje na zewnątrz strumień światła – nie można znajdować się w zasięgu strumienia świetlnego i należy opuścić naświetlane pomieszczenie. Należy również zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa zawarte w instrukcji użytkowania lamp do dezynfekcji bezpośredniej. W przypadku przepływowej dezynfekcji powietrza, gdzie strumień światła UV-C nie wydostaje się na zewnątrz lampy, można bezpiecznie przebywać w pomieszczeniu, gdzie pracuje lampa. Przed rozpoczęciem użytkowania lampy należy jednak również zapoznać się z jej instrukcją obsługi.

 

5. Ile wynosi czas dezynfekcji (bezpośrednie naświetlanie)?

Orientacyjny czas dezynfekcji bezpośredniej wynosi 15 minut. Czas ten może się jednak różnić od podanego powyżej, ponieważ zależy od mocy użytej lampy i odległości powierzchni dezynfekowanej od źródła światła. Zależy również od temperatury otoczenia i wilgotności powietrza. Należy pamiętać, że płaszczyzny i obiekty pozostające w cieniu, do których nie dotrą promienie UV-C, nie będą dezynfekowane.

 

6. Świetlówki jakiego producenta są stosowane w oprawach?

W lampach UV-C Sterilon stosowane są świetlówki marki Philips, w lampach UV-C Sterilon Flow stosowane są świetlówki marki Lena Lighting.

 

7. Jak działają promienie UV-C Promienie UV-C?

Pomagają usuwać z otoczenia wirusy, grzyby, pleśnie oraz bakterie. Światło UV-C degraduje kod DNA i RNA znajdujący się w komórkach żywych organizmów.

 

8. Ile wynosi poziom radiacji w świetlówkach UV-C?

Z odległości 1m poziom radiacji wynosi:

 • 1W/m2 dla wersji lamp o mocy 36W
 • 2,4W/m2 dla wersji lamp o mocy 72W
 • 3,6W/m2 dla wersji lamp o mocy 108W
 • 4,8W/m2 dla wersji lamp o mocy 144W

 

9. Jaka jest skuteczność dezynfekcji?

Skuteczność dezynfekcji prezentowana jest przez The International Commission on Illumination (CIE) i inne jednostki badawcze w oparciu o dawkę energii potrzebną do usunięcia 90% drobnoustrojów z powierzchni. Dla większości znanych nam bakterii i wirusów wymagana dawka nie przekracza 8 mJ/cm2. Oznacza to, że lampa emitującą 1 W/m2 promieniowania UV-C, w odległości 1 m od danej powierzchni, potrzebuje 80 sekund, aby ją zdezynfekować w 90%.

 

10. Jaka jest skuteczność w walce z COVID-19?

Nie ma opublikowanych oficjalnych badań potwierdzających dawkę energii, jaka jest potrzebna, aby zneutralizować wirusa wywołującego chorobę COVID-19. Porównuje się jednak jego budowę do wirusa „Hepatiti A Virus” bardziej odpornego na promienie UV-C, dla którego dawka wynosi niecałe 7 mJ/cm2. Na tej podstawie szacuje się, że dawka potrzebna do neutralizacji koronawirusa wywolującego chorobę COVID-19 wynosi około 4 mJ/cm2. Oznacza to, że lampa emitującą 1 W/m2 promieniowania UV-C w odległości 1 m od powierzchni, potrzebuje 40 sekund aby ją zdezynfekować w 90% z obecności wirusa.

 

11. Jaka jest maksymalna odległość lampy od powierzchni dezynfekowanej, tak, aby można było uznać, że powierzchnia została skutecznie zdezynfekowana?

Maksymalna odległość zależy od mocy lampy:

 • Dla UV-C Sterilon 36W wynosi 3,5 metra
 • Dla pozostałych lamp UV-C Sterilon i UV-C Sterilon Flow wynosi 4 metry.

 

12. Jaka jest skuteczność dezynfekcji miejsc osłoniętych, gdzie promieniowanie nie dociera bezpośrednio?

Skuteczna dezynfekcja bezpośrednia dotyczy tylko obszarów, do których dociera światło. Skuteczność dezynfekcji przy pomocy światła odbitego jest znacznie mniejsza lub zerowa. Powierzchnie pozostające poza zasięgiem strumienia świetlnego nie są dezynfekowane.

 

13. Jaki jest kąt emisji promieniowania przez oferowane urządzenia?

 • UV-C Sterilon 36W: 104° na 96°
 • UV-C Sterilon 72W: 100° na 100°
 • UV-C Sterilon 108W: 100° na 96°
 • UV-C Sterilon Flow 72W: 110° na 157°
 • UV-C Sterilon Flow 144W: 110° na 157° (obustronnie)

 

14. Czy bezpośrednio po zakończeniu zabiegu możliwe jest użytkowanie, przebywanie ludzi w pomieszczeniu?

Tak, bezpośrednio po zakończeniu naświetlania, gdy lampa jest wyłączona można przebywać w pomieszczeniu. Można również przebywać w pomieszczeniu w trakcie przepływowej pracy lampy UV-C Sterilon Flow (światło musi być zasłonięte – nie mogą być otwarte lub zdjęte przesłony świetlówek).

 

15. Czy podczas pracy wydziela się ozon?

Tak, podczas pracy lampy wydziela się ozon, ale są to śladowe ilości bezpieczne dla człowieka. Nie należy jednak stosować lamp w małych pomieszczeniach (poniżej 6m2) lub w pomieszczeniach bez drożnej wentylacji.

 

16. Jaka jest głośność wentylatora w wersji Sterilon FLOW?

 • 40 dB dla wersji 72W
 • 44 dB dla wersji 144W
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl