Jak przeprowadzać dezynfekcję
W jaki sposób przeprowadzać dezynfekcję światłem UVC

By przeprowadzić skuteczną dezynfekcję należy przestrzegać kilka reguł. Przede wszystkim trzeba ustawić biobójczą lampę czy urządzenie emitujące światło ultrafioletowe tak, by padało na powierzchnię, która ma być dezynfekowana.  Źródło światła UV-C należy ustawić możliwie najbliżej dezynfekowanej powierzchni, oraz  tak aby promienie UV-C objęły swoim zasięgiem jak największą jej część. Obiekty ustawione w cieniu, do których nie dotrą promienie UV-C, nie będą dezynfekowane. 

Skuteczność promieniowania UV-C spada odwrotnie proporcjonalnie do kwadratu odległości od źródła światła. Dlatego im bliżej dezynfekowanej powierzchni ustawimy źródło światła, tym jej skuteczność będzie większa.

 

Po uruchomieniu lampy można przebywać w pomieszczeniu, jednak poza zasięgiem promieni UV-C. Orientacyjny czas naświetlania niezbędny do skutecznej sterylizacji zależy  od emitowanej mocy promieniowania, odległości naświetlanej powierzchni od źródła światła, temperatury otoczenia  i wilgotności powietrza. Wynosi ostatecznie w zależności od wyżej podanych czynników od kilkunastu minut do kilku godzin.

Lampy biobójcze o różnej mocy mają różny zasięg. Dlatego by zoptymalizować proces zwalczania wirusów ich moc należy dostosować do wielkości dezynfekowanej powierzchni. Przykładowo lampy wirusobójcze o mocy – 108 W sprawdzą się w pomieszczeniu do 35 m2, te o mocy 72 W przeznaczyć można do sterylizacji powierzchni do 25 m2, lampy 36 W natomiast, zdezynfekują przestrzeń około 15 m2.

 

Po użyciu lampy UV-C zaleca się przewietrzenie pomieszczenia (dotyczy to okresu 100 pierwszych godzin działania lampy.

 

Należy zwrócić uwagę, że bardzo długie naświetlanie lampą UV-C może degradować niektóre elementy znajdujące się w jej zasięgu np. tworzywa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl